تبلیغات
خدمات راویز کاری اویم شاهانه(EVIM...SHAHANE) - زیباسازی داخلی ساختمان
تاریخ : سه شنبه 1 دی 1394 | 05:04 بعد از ظهر | نویسنده : ُُS .A

نحوه نور پردازی در ساختمان...

افزودن ارزش مضاعف به خانه

نور پردازی باید طوری باشد که از یکطرف زیبا باشد و از طرف دیگر هزینه های مالی زیادی را بر خانواده متحمل نکند و انرژی زیادی را نیز مصرف ننماید. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که خریداران اشتیاق بیشتری به خرید خانه های روشن دارند. کارشناسان تا اثبات این نکته که نورپردازی حتی در تغییر حالات درونی انسانها نیز موثر است، پیش رفته اند.

آشپزخانه و دستشویی نیز جزء مکانهایی هستند که نیاز به نور بیشتر و دقیق تری دارند و برخی مکانهای داخلی آن نظیر قسمت فوقانی آینه ها و .. نیاز به نورپردازی های سقفی دارند که می توانید از هالوژن های کوچک برای بیشتر روشن کردن این نقاط استفاده نمایید.

وقتیکه نورپردازی کلی خانه به اتمام رسید، کاری کنید که گوشه های اتاق ها و کنج دیوارها قدری تاریک تر از سایر نقاط بنظر برسند. این تکنیک به ویژه در اتاق خواب کاربرد دارد و به فضای شما حجم و بعد میدهد.

امروزه طراحی مناسب و ایده آل نورپردازی سقف ساختمان ها، دارای جایگاه مهمی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل است؛ استفاده از ایده های متفاوت برای به کارگیری نورهای مخفی در سقف و استفاده از لوسترهای مدرن در ساختمان ها میتواند به نورپردازی متفاوت تر در ساختمان کمک نماید.

استفاده مداوم از نور پردازی های متفاوت در ساختمان ها سبب گشته است تا نحوه استفاده ازنورپردازی سقف، در طی سال های گذشته دارای تنوع و تفاوت های چشمگیری در صنعت معماری و دکوراسیون ساختمان ها شود.

اگرچه باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشیم که برای داشتن نورپردازی ایده آل در هر ساختمانی نیاز به استفاده از سایر تکنینک های نورپردازی در کنار تکنیک های نورپردازی سقف نیز میباشیم.

برای انتخاب نورپردازی مناسب اتاق خواب باید نکات ابتدایی نورپردازی را با نیم نگاهی به تم رنگی اتاق رعایت کنید. در اینجا به نکاتی مربوط به نورپردازی اتاق خواب میپردازیم و در خلال این صحبت ها چند نمونه زیبا از نورپردازی های موفق هم میبینیم.

هالوژن های توکار
یکی از انواع نورهای تزئینی در خانه، هالوژن هایی است که در سقف، آرک آشپزخانه یا دیوارها کار می شوند. با کمک این هالوژن ها می توان نورپردازی زیبایی در فضا ایجاد کرد. به طور مثال، می توان لوستر را خاموش و هالوژن ها و آباژورها را روشن کرد تا فضایی رمانتیک ایجاد شود.

جهت نورپردازی

جهت نورپردازی، بر مسیری اشاره می‌کند که نور به شی می‌تابد. این مسیرها عبارت اند از:

  • نور جلویی: نوری که از رو به رو به سوژه تابش دارد.
  • نور پشتی: این نور از پشت موضوعی که قرار است فیلم برداری شود به آن می‌تابد و می‌تواند در زوایای مختلف از پشت بتابد.
  • برای مثال: مستقیم، از بالا، از پهلو و…. نور پشتی اگر همراه دیگر نورها نباشد اثری ضد نور دارد و سوژه را تاریک و تیره می‌نماید. همچنین این نور کمک می‌کند خطوط مرزی مشخص شوند و سوژه از پس زمینه جدا گردد.
  • نور پایین: نوری که از جلو و از پایین به سوژه می‌تابد برای مثال: کسی که در کنار آتش نشسته و نور آتش از پایین چهره او را روشن می‌کند. از آنجا که نورپردازی از پایین، چهره را تحریف می‌کند، ممکن است برای ایجاد ترس و وحشت از آن استفاده گردد.
  • نور بالا: نوری که از جلو و از بالا به سوژه می‌تابد. این نور اگر بر چهره بازیگر بتابد استخوان بندی صورت او را به خوبی نشان می‌دهد، به همین خاطر هر گاه فیلم ساز بخواهد حالت چهره و حس موجود در چهره بازیگر، نمایان شود از این نور استفاده می‌نماید.

جهاتی که در اینجا گفته شد جهات اصلی هستند. کمی تغییر زاویه می‌تواند، جهات نوری دیگر و در نتیجه کاربردهای بیشتر فراهم نماید.

سایه

یکی از مسائل بسیار مهم در نورپردازی سایه‌ است، زیرا سایه‌ها به شدت می‌توانند به حس فضا کمک کنند. دو نوع مهم سایه وجود دارد که هر دو در ترکیب بندی سینمایی نقش مهمی دارند:

  • سایه پیوسته (Attached Shadow): هنگامی که بخشی از یک شی، جلوی تابش نور، بر بخش دیگر آن را بگیرد سایه بوجود آمده، سایه پیوسته‌است. برای مثال وقتی در اتاق تاریکی رو به روی شمعی می‌ایستید، بخش‌هایی از صورت و بدنتان در تاریکی قرار دارد. این پدیده سایه پیوسته‌است.
  • سایه افکنده (Cast Shadow): در همان مثال شمع، بدن شما جلوی تابش نور را می‌گیرد و سایه‌ای روی دیوار پشتی بوجود می آید، این سایه، سایه افکنده‌است.

شدت

کیفیت نورپردازی به شدت نسبی نور بستگی دارد. به این ترتیب دو حد نورپردازی داریم:

  • نورپردازی سخت: همانطور که از نامش نیز پیداست، نورپردازی را سخت گویند که در آن از نورهای شدید استفاده می‌گردد. برای مثال در طبیعت، آفتاب ظهر نور سخت بوجود می آورد. درنورپردازی سخت، سایه‌ها کاملا مشخص و تند هستند و بافت‌ها و کناره‌های تیز بوجود می آید.
  • نورپردازی نرم: در نورپردازی نرم، روشنایی‌ها پخشیده هستند و شدت نور به نسبت نورپردازیسخت کمتر و ملایم تر است. برای مثال: نور آسمان ابر آلود، نرم است. در این نورپردازی، خطوط و بافت‌ها کمی نرم، پخشیدگی نور بیشتر و تضاد ملایم تری بین نور و سایه میباشد.

اندازه اتاق خواب

اولین و مهم ترین موضوع برای اینکه بتونید نورپردازی اتاق خواب خودتون رو مشخص کنید اینه که بدونید اندازه اتاق چقدره. باید بدونید از چه تعداد منبع نوری و چه ابزارهایی برای انعکاس نور استفاده کنید تا هر گوشه ای از اتاق نور داشته باشه. معمولا این تمایل در افراد وجود داره که تا میتونن منبع نوری اضافه کنن تا هم اتاق همیشه روز روشن باشه و هم اینکه دکوراسیون اتاق جلوه بهتری پیدا کنه. اما در عمل همیشه برعکس این اتفاق می افته. یعنی بخشی از اتاق خیلی پر نور و بخش دیگر تاریک تر میشه.

منعکس کننده تم رنگی اتاق

نور اتاق باید بتونه دکوراسیونی که براش انتخاب کردید رو به خوبی به نمایش بذاره. مثلا خیلی وقت ها تو یک اتاق خواب از یک المان استفاده میشه که نقطه ثقل اون طراحیه. مثلا یک صندلی راحتی یا یک تابلو بزرگ و قشنگ. باید این نکته رو مد نظر داشته باشید که این المان اصلی باید نور بیشتری نسبت به بقیه جاها در اتاق داشته باشه.

نورپردازی چند لایه

باید به منابع نوری مختلف توجه کنید. نور طبیعی محیط برای روشنایی عمومی، نور مخفی در سقف یا دیوار ها برای زمانی که نور خورشید نیست. نور تاکیدی برای با اهمیت جلوه دادن بعضی لوازم اتاق ( همان چیزی که در قسمت قبلی به آن اشاره کردم ). و در آخر نور مربوط به میز کار ( اگر میز کار در اتاق خواب خود دارید ).

چراغ خواب خلاقانه

در سالهای اخیر اهمیت خلاقیت در چراغ خواب خیلی پر رنگ تر شده و طراح های دکوراسیون به این موضوع توجه بیشتری میکنن. چراغ خواب های ساده رو میزی کم کم دارن جای خودشون رو به طرح های ابتکاری مدرن تر و لوکس تر میدن. در این صورت دست شما هم برای مانور روی طرح باز تر میشه. مثلا اگر اتاق کوچکی دارید میتونید چراغ خواب رو به شیوه ای قرار بدید که جایی نگیره و از میز کنار تخت خواب استفاده های دیگری بکنید.

البته اگر به اندازه کافی جا داشته باشید و هنوز به چراغ خواب های سنتی علاقه داشته باشید میشه ابتکار هایی روی اون هم پیاده کرد. مثلا دو چراغ خواب به صورت مشابه در دو طرف تخت خواب چطوهر ؟

تنظیم رنگ محیط با نور

اگر از رنگ خاصی در اتاق استفاده کردید (مثلا بنفش ) میتونید برای همخوانی بیشتر نورپردازی اتاق، نور ساطع شده از لامپ رو هم با پوشش های رنگی و یا حتی حباب لامپ رنگی به اون شکلی که میخواید در بیارید.

   • paper | شوم | پارک ایران